Najważniejszy nawyk.
Dbanie o odpowiednią jakość nawyków w życiu jest niezwykle ważne. Od twojej wytrwałości i systematyczności zależą w głównej mierze twoje sukcesy.
Na nic zda się dobór idealnego zestawu ubrań do pracy czy aplikacji projektowych, jeśli jakość twojego najważniejszego z nawyków i regularność działania będzie niska. Nie ulega wątpliwości, że o zdrowe nawyki w życiu trzeba dbać. Jak zrobić to z głową? Okazuje się, że wystarczy jeden nawyk, stosowany regularnie od jesieni, aby nasza głowa była znacznie dłużej w dobrej kondycji i sukcesy przyszły przed wakacjami.
Jak zadbać o zdrowe nawyki na życie?
Metod jest naprawdę wiele, jednak najlepszą z nich wydaje się wietrzenie głowy. Dlaczego to takie ważne? W procesie wietrzenia rozluźniamy napięcie związane z codziennością i nabieramy dystansu do spraw, które nas najmocniej zajmują.
Jest to szczególnie ważne w kontekście trudnych problemów. Rozluźniona głowa lepiej będzie chłonąć nowe pomysły, a poprzez mniejsze napięcie, myśli nie będą uporczywie krążyć wokół najczarniejszych scenariuszy. Rozluźnianie napięcia wewnętrznego dodatkowo pozwala głębiej oddychać, a to poprawia metabolizm, dzięki czemu zwiększa się kreatywność umysłu i żywotność ciała.
Wietrzenie głowy
Pozwoli także na wydobycie na powierzchnię szkodliwych przekonań i blokad wewnętrznych. Uświadomienie ich sobie sprawia, że otwierasz się, wzrasta w tobie gotowość na pracę nad negatywnymi opiniami. A z czasem możesz dojść do zmiany ich na wspierające przeświadczenia. Przyglądanie się z dystansu codziennym bolączkom ułatwia poprawę nastroju, który wydatnie przyczynia się do podwyższenia efektywności zawodowej i komunikacji z otoczeniem.
Metody – jaką wybrać?
Jaką metodę do wprowadzenia najważniejszego nawyku: wietrzenia głowy, wybrać? W zależności od gotowości do pracy i nakładów oraz czasu, w jakim przyjdą oczekiwane efekty, możesz korzystać z:
- darmowych medytacji i podcastów rozwojowych – pobudzą Cię z jednej strony do relaksu, pozwolą nabrać dystansu, a z drugiej – być może zainspirują do przemyśleń na temat swoich nawyków, i zmiany na inne niż te, które doprowadziły Cię do stanu obecnego,
- kursów i szkoleń, które w grupie lub w pojedynkę, na żywo lub online, dostarczą Ci narzędzi i technik do rozwiązania konkretnego problemu albo ogólnego rozwoju zawodowego lub osobistego. Wymagać to będzie od Ciebie zorganizowania czasu na pracę z kursem i wykonywanie zadań z nim związanych. Większość autorów oferuje grupy wsparcia, w których znajdziesz osoby pracujące nad sobą z danym szkoleniem np, na FB
- mentoringu lub coachingu – pracy z osobą, która wspierać Cię będzie w drodze, jest do tego przygotowana i ma narzędzia, doświadczenie i wiedzę jak proces prowadzić. Jest to najdroższa metoda, jednak trening 1:1 zawsze przynosi największe korzyści. Trener skupia się w 100% na Tobie i twoich wyzwaniach. Pracuje na wyłączność z Tobą w danym czasie. Daje Ci wsparcie w mocnym wglądzie w swoje działania i przekonania.
Możesz też wybrać: nie robić nic. Zostawić sprawy takimi, jakie są. Nawyki zapętlania myśli wokół najgorszych scenariuszy. Zostawiania spraw niezałatwionych na „wieczne nigdy”. Albo walki ze smokami, których nie sposób pokonać.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Jest takie powiedzenie w rozwoju osobistym: kto się nie rozwija, ten się cofa. Coś w tym jest, bo jak wiesz: stała jest tylko zmiana. Nie polecam wywracania życia do góry nogami. Najbardziej efektywne i najłatwiejsze do wprowadzenia są zmiany robione małymi kroczkami. Ewolucja przystosowała nas do stawiania oporu wobec zmian, a tym właśnie jest wprowadzanie nowych nawyków. Z uwagi na to, że wymagają spalania więcej energii, niż trwanie w tym co jest. Na małe zmiany potrzebujesz mniej energii i wysiłku, szczególnie do zwalczania w sobie pokusy rezygnacji z działania.
Do działania potrzebujesz motywacji i determinacji. Bez względu na źródło, z którego ją weźmiesz, warto mieć wsparcie w procesie zmiany.
Skąd albo od kogo czerpiesz siłę do zmian?
Najnowsze komentarze